Diosmina na żylaki nóg i hemoroidy. Działanie diosminy na nasze żyły


diosmina na żylaki na nogach

Diosmina (łac. diosminum) to substancja, która wykazuje działanie ochronne wobec żył. Z tego powodu jest ona często składnikiem preparatów stosowanych w profilaktyce oraz leczeniu choroby żylakowej, zarówno kończyn dolnych, jak i odbytu. Jakie są właściwości diosminy i w jakiej formie najlepiej jest ją stosować?

Spis treści:

  1. Co to jest diosmina i dlaczego jest ważna dla kondycji ludzkich żył?
  2. Działanie diosminy na żylaki nóg i odbytu
  3. Jakie produkty sprawdzą się najlepiej?
  4. Ranking najlepszych preparatów z diosminą z 2020
  5. Diosmina cieszy się w zdecydowanej większości pozytywnymi opiniami
  6. W czym naturalnie występuje diosmina? Lista produktów
  7. Potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania

Diosmina – co to jest i co ma wspólnego z kondycją naszych żył?

Co to jest diosmina? To organiczny związek chemiczny, a dokładniej flawonoid glikozydowy pochodzenia naturalnego. Diosmina to substancja, którą pozyskuje się z owoców cytrusowych, przede wszystkim z pomarańczy gorzkiej. Obecnie, na skalę przemysłową jest ona jednak w głównej mierze wytwarzana syntetycznie.

Diosmina jest szczególnie doceniana jako substancja poprawiająca kondycję i funkcjonowanie układu żylnego. Działa ochronnie na żyły, poprawia drenaż limfatyczny i zapewnia prawidłowe działanie naczyń krwionośnych, przez co powinna być elementem profilaktyki żylaków. Jest też stosowana w objawowym leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych oraz żylaków odbytu. Co ciekawe diosmina jest również stosowana na odleżyny, ponieważ przyśpiesza ich gojenie i niweluje objawy związane z niedokrwieniem.

Diosmina – działanie. Jak działa diosmina na żylaki nóg i hemoroidy?

Jak działa diosmina? Substancja ta wykazuje właściwości przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Wzmacnia żyły i działa na nie ochronnie, dlatego diosmina na naczynka, które zaczynają się powiększać to dobre rozwiązanie. Możemy bowiem dzięki niej zahamować dalsze zmiany w obrębie układu żylnego.

  1. Diosmina na żylaki kończyn dolnych poprawia krążenie w naczyniach włosowatych, wzmacnia tonus żylny, a więc napięcie ścianek żył, a do tego zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych.
  2. Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu żylnego wiążą się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Są to między innymi obrzęki, uczucie ciężkości nóg, kurcze, a także pieczenie i świąd. Aby je złagodzić również stosowana jest diosmina na żylaki nóg. Zwiększa ona bowiem drenaż limfatyczny, poprawia perystaltykę naczyń chłonnych oraz usprawnia przepływ limfy.
  3. Często zalecana jest też diosmina na żylaki odbytu. Substancja ta wpływa pozytywnie na elastyczność naczyń krwionośnych. W związku z tym, diosmina na hemoroidy jest w wielu przypadkach częścią leczenia objawowego tego schorzenia.
  4. Działanie diosminy sprawia, że ograniczone zostaje wydzielanie histaminy w organizmie. Jest to substancja odpowiedzialna za rozszerzanie i zwiększanie przepuszczalności naczyń żylnych. Ta ważna właściwość diosminy powoduje, że częste jest jej zastosowanie w preparatach przeciwdziałających obrzękom.

Preparaty z diosminą – lek i suplementy zawierające diosminę

Na początku warto zaznaczyć, że w profilaktyce i leczeniu dolegliwości układu żylnego najlepsze efekty daje diosmina zmikronizowana. Proces rozdrobnienia cząsteczki diosminy sprawia, że jej przyswajanie jest znacznie skuteczniejsze, na czym powinno nam przecież zależeć. Substancja ta w swojej tradycyjnej formie wykazuje wchłanianie na poziomie ok. 20-30%, natomiast zmikronizowana diosmina jest przyswajana przez nasz organizm w aż ok. 70%.

Jakie preparaty z diosminą mamy zatem do wyboru?

W sklepach i aptekach znajdziemy między innymi suplementy zawierające ten składnik, połączony z innymi substancjami czynnymi. Jak każdy, nawet najlepszy suplement diety, tego typu preparat z diosminą nie wykazuje jednak działania leczniczego. Ich zadaniem jest uzupełnienie naszej codziennej diety w składniki, które korzystnie wpływają na kondycję żył. Są one zatem polecane jako element profilaktyki problemów żylnych oraz pielęgnacji, na przykład skóry naczynkowej.

Jeśli więc potrzebujemy czegoś o mocniejszym działaniu, potrzebne nam są leki z diosminą. Mogą one mieć formę tabletek i kapsułek lub maści oraz żeli do stosowania miejscowego. Tabletki z diosminą cieszą się bardzo dużą popularnością wśród pacjentów. Ich przyjmowanie jest wygodne, choć należy pamiętać, że dla uzyskania pożądanego efektu diosmina w tabletkach powinna być stosowana regularnie przez dłuższy okres czasu. Jej dawkowanie zależy od stanu zdrowia danej osoby, ale przyjmuje się, że optymalna dobowa dawka to 1000 mg. Ulotka pozwoli nam też ustalić w ilu dawkach powinna być przyjmowana diosmina. Tabletki mogą bowiem zawierać od 300 g do 1000 g tej substancji.

Wiele osób uważa, że ze wszystkich form w jakich występuje diosmina maść i żel najlepiej spełniają swoje zadanie.

Preparaty tego typu, w których połączona jest na przykład diosmina z hesperydyną, stosowane są miejscowo, przez co szybko trafiają dokładnie tam, gdzie mają zadziałać. Dobrej jakości żel lub maść z diosminą mogą zatem przynieść nam natychmiastową ulgę, kiedy odczuwamy objawy choroby żylakowej. Obrzęk, swędzenie czy uczucie ciężkości nóg zostają w ten sposób skutecznie zniwelowane, co pozwala nam normalnie funkcjonować. Co więcej, maść albo żel kasztanowy z diosminą nie wpływają negatywnie na inne organy, jak może się stać w przypadku preparatów doustnych.

Diosmina bez recepty jest dostępna w wielu postaciach. W jaki produkt warto więc zainwestować? Oto nasz ranking:

Miejsce w rankingu
Zalety
i właściwości
Wady i przeciwwskazania
1. Diosminex Max
  • produkt leczniczy niwelujący objawy żylaków nóg ,
  • łagodzi objawy przy zaostrzeniu hemoroidów.
  • może wchodzić w interakcje z metronidazolem i diklofenakiem
  • 2. Diohespan MAX
  • lek pomagający zwalczyć objawy żylaków kończyn dolnych i odbytu,
  • jedna tabletka zawiera 1000 mg diosminy.
  • tabletki muszą być przyjmowane w trakcie posiłku
  • 3. DIH Max Comfort
  • łagodzi objawy przewlekłej niewydolności żylnej,
  • pomaga w objawowym leczeniu żylaków odbytu
  • tabletki trzeba przyjmować z posiłkiem
  • 4. Cyclo 4 Dios
  • suplement diety, zawiera diosminę, hesperydynę, ekstrakt z ruszczyka kolczastego i witaminę C.
  • efekty dopiero po długim i konsekwentnym stosowaniu.
  • 5. Venalex kapsułki
  • suplement diety, zawiera zarówno diosminę, jak i hesperydynę.
  • efekty dopiero po długim i konsekwentnym stosowaniu.
  • 6. Shefoot
  • zawiera diosminę, hesperydynę, wyciąg z kasztanowca,
  • posiada mentol, który zapewnia efekt chłodzący.
  • wymaga czasu na całkowite wchłonięcie się
  • efekty dopiero po długim i konsekwentnym stosowaniu.
  • 7. Bonifraterski Ziołowy żel z diosminą
  • żel z diosminą, hesperydyną, a także wyciągiem z kasztanowca, miłorzębu japońskiego i oczaru wirginijskiego.
  • bardzo powoli się wchłania,
  • efekty dopiero po długim i konsekwentnym stosowaniu.
  • Pamiętajmy, że wybierając preparat mający poprawić kondycję naszych żył cena nie jest najważniejsza. W profilaktyce żylaków i w objawowym leczeniu hemoroidów można zastosować tabletki, które mogą też złagodzić objawy choroby żylakowej nóg, ale wymaga to długiego ich stosowania. Szybką ulgę w takich dolegliwościach jak uczucie ciężkości nóg, obrzęki czy swędzenie zapewnią nam natomiast maści. To jak długo stosować takie preparaty zależy od wielu czynników, dlatego powinniśmy to skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

    Opinie o preparatach z diosminą

    Jeśli chodzi o preparaty, których składnikiem jest diosmina, opinie na ich temat są z reguły pozytywne. Jest to przecież substancja, która posiada szereg właściwości pozwalających poprawić kondycję naszych żył. Warto jednak podkreślić, że stosowanie samej diosminy może nie przynieść takich efektów, jakich oczekujemy. Nawet przy mało zaawansowanej postaci niewydolności żylnej nie pomoże nam ona w takim stopniu, jak w połączeniu z innymi substancjami aktywnymi.

    Wybierając zatem preparat na wzmocnienie i lepsze funkcjonowanie żył, tabletki i żele zawierające jedynie diosminę mogą nie być najlepszym rozwiązaniem. Rozsądniej jest postawić na kompleksowe produkty, takie jak chociażby maść Varosin Forte Max, które niwelują objawy niewydolności żylnej, a do tego poprawiają stan żył i pielęgnują przy tym naszą skórę.

    Diosmina pochodzenia naturalnego – w czym występuje?

    Diosmina naturalna ma trudno przyswajalną przez nasz organizm postać. Jeśli jednak zależy nam na przyjmowaniu jej w takiej formie, diosmina występuje w takich produktach spożywczych jak:

    • cytrusy (zwłaszcza w miąższu, skórce i pestkach owoców cytrusowych oraz w naowocni pomarańczy gorzkiej);
    • liście mięty pieprzowej.

    Niektóre zioła i rośliny dodatkowo wzmacniają działanie diosminy. Należą do nich m.in.:

    • wyciąg z kasztanowca – uszczelnia, wzmacnia i udrożnia żyły, a do tego zapobiega zakrzepom krwi, niweluje obrzęki i przeciwdziała pękaniu naczynek krwionośnych;
    • miłorząb japoński – polepsza mikrokrążenie, ogranicza napięcie ścian naczyń, działa przeciwzapalnie i zmniejsza objawy niewydolności żylnej, jak bóle i zmęczenie nóg oraz skurcze;
    • babka lancetowata – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, uszczelnia naczynia krwionośne i stabilizuje krzepliwość krwi
    • arnika – działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo, dzięki czemu łagodzi dolegliwości związane z chorobą żylakową;
    • ruszczyk kolczasty – korzystnie wpływa na poprawę krążenia krwi, znosi zmęczenie i uczucie ciężkości nóg.

    Diosmina – skutki uboczne i przeciwwskazania przed stosowaniem

    Diosmina jest substancją bezpieczną jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Preparatów ją zawierających nie powinny przyjmować osoby uczulone lub wykazujące nadwrażliwość na jakikolwiek z ich składników. Nie ma informacji dotyczących tego, jak w połączeniu z diosminą działa alkohol.

    Jeśli stosujemy tabletki, suplementy lub maści, w których jest diosmina, skutki uboczne (rzadko odnotowywane) mogą obejmować:

    • ból brzucha;
    • wymioty;
    • nudności;
    • biegunkę;
    • niestrawność.

    U bardzo małej grupy pacjentów działanie niepożądane przyjmowania diosminy to także reakcja skórna, ból i zawroty głowy czy złe samopoczucie.

    Diosmina w ciąży i karmienie piersią

    Diosmina w ciąży nie jest zalecana kobietom, dlatego na jej stosowanie można się zdecydować tylko na wyraźne polecenie lekarza oraz pod jego ścisłą kontrolą. A jak się ma diosmina a karmienie piersią? W okresie tym nie powinno się stosować preparatów ją zawierających, ponieważ nie ma wystarczających danych na temat jej przenikania do pokarmu.

    Literatura
    1. Ivan Kocić; Diosmina – skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania, wybrane problemy kliniczne; Katedra i Zakład Farmakologii Gdański Uniwersytet Medyczny
    2. Smith, Philip D. Coleridge.; Drug treatment of varicose veins, venous edema, and ulcers.; Handbook of Venous and Lymphatic Disorders: Guidelines of the American Venous Forum. CRC Press, 2017.
    3. Iriz, et al.; Effects of calcium dobesilate and diosmin-hesperidin on apoptosis of venous wall in primary varicose veins.; Vasa 37.3 (2008): 233-240.
    4. Araujo, Domingos, Fernanda Viana, and Walter Osswald.; Diosmin therapy alters thein vitro metabolism of noradrenaline by the varicose human saphenous vein.; Pharmacological research 24.3 (1991): 253-256.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    − seven = 3