Kasztanowiec – właściwości wyciągu i maści z kasztanowca na żylaki


kasztanowiec i jego właściwości na żylaki

Maść z kasztanowca to dość dobrze znany preparat, który pomaga nam walczyć z żylakami. Jej stosowanie polecają zarówno specjaliści, jak i zadowoleni pacjenci, którym pomogła ona zwalczyć nieprzyjemne objawy niewydolności żylnej. Co zatem sprawia, że maść kasztanowa na żylaki ma tak dobre opinie i cieszy się tak dużą popularnością? Oto garść najważniejszych informacji na temat tego czym jest sam kasztanowiec oraz w jaki sposób wykorzystać pozytywne właściwości tego produktu!

Spis treści:

  1. Dlaczego wyciąg z kasztanowca posiada takie mocne właściwości?
  2. Jak działa dobra maść z kasztanowca na żylaki i zmęczone nogi?
  3. Z czym najlepiej działa wyciąg z kasztanów?
  4. Jak kasztanowiec wpływa na hemoroidy?
  5. Maść z kasztanowca domowej roboty – przepis krok po kroku
  6. Alternatywna forma stosowania kasztanów – czopki i tabletki

Maść z kasztanowca na żylaki – skąd biorą się tak silne właściwości kasztanów?

Kasztanowiec pospolity lub zwyczajny (występujący też pod nazwą kasztanowiec biały, czyli omawiany Aesculus hippocastanum) to dość dobrze znane nam drzewo, które kojarzymy przede wszystkim z jego charakterystycznymi owocami. To jednak nie uwielbiane przez dzieci kasztany, ani dorodne liście tego drzewa są wykorzystywane w produkcji popularnej maści. Najważniejszą rolę odgrywają w tym przypadku nasiona kasztanowca, a właściwie pozyskiwany z nich ekstrakt.

Wyciąg z kasztanowca zawiera substancję, która posiada silne właściwości lecznicze. Escyna, bo o niej mowa, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwbólowe oraz przeciwwysiękowe. Jeśli natomiast chodzi o jej bezpośredni wpływ na żylaki i działanie układu żylnego, maść z wyciągiem kasztanowca uszczelnia naczynia krwionośne oraz poprawia ich elastyczność i napięcie, dzięki czemu preparat ten wykazuje również działanie przeciwzakrzepowe.

Maść na żylaki z kasztanowca stosowana jest przez osoby, których problemem jest puchnięcie oraz uczucie ciężkości nóg. Pacjenci potwierdzają, iż przynosi prawdziwą ulgę, gdy pojawiają się takie dolegliwości jak właśnie obrzęk i zmęczenie kończyn dolnych. Dzięki temu, iż składniki tego typu preparatów wzmacniają żyły i poprawiają ich funkcjonowanie, maść z kasztanowcem stanowi często element leczenia żylaków i niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Warto także zwrócić uwagę na kosmetyczne właściwości kasztanów. Preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny są dobre na pajączki oraz inne przekrwienia pojawiające się na skórze, na przykład siniaki.

Maść z kasztanowca na żylaki i przemęczone nogi

Pojawiające się na nogach pajączki, przemęczone nogi po całym dniu pracy, uczucie ciężkości kończyn dolnych, czy obrzęki i ból nóg – wszystkie te objawy mogą świadczyć o nieprawidłowym działaniu naszego układu żylnego. W pozbyciu się ich oraz zahamowaniu rozwoju choroby żylakowej może nam pomóc właśnie maść z kasztanowca. Wykazuje ona między innymi działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, a zatem jej stosowanie może przynieść nam ulgę.

Wskazania do stosowania maści z kasztanowca to na przykład:

  • pojawiające się na nogach czerwone żyłki i pajączki,
  • opuchlizna i obrzęki nóg, które dają o sobie znać zwłaszcza wieczorami,
  • dobrze widoczne i wyczuwalne pod palcami żyły na udach i łydkach,
  • profilaktyka żylaków, zwłaszcza jeśli należymy do grupy ryzyka wystąpienia takich zmian.

Jakich mieszanek z wyciągiem z kasztana najlepiej szukać?

Niezależnie od tego czy chcemy kupić maść z wyciągiem z kasztanowca na pajączki, żylaki czy objawy zmęczenia nóg, powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na to jaką ma ona w sobie zawartość escyny. Cena takich preparatów jest stosunkowo niewielka i może się wahać od 5 do 20 złotych. Warto jednak wydać nieco więcej na preparat z dobrym składem, który zadziała skuteczniej.

Wybierając najlepszą dla nas maść lub żel z kasztanowca na żylaki trzeba jednak również zwrócić uwagę na to, jakie półprodukty dodatkowo zawiera konkretny produkt. Najlepiej, gdy jest to:

  • babka lancetowata – poprawia krzepliwość krwi, uszczelnia naczynia krwionośne, ma działanie przeciwobrzękowe i przynosi ulgę zmęczonym nogom,
  • arnika – żel kasztanowy z arniką ma działanie przeciwzapalne, pobudza krążenie krwi i niweluje obrzęki,
  • mentol – preparaty z mentolem dają zmęczonym nogom uczucie przyjemnego schłodzenia oraz świeżości,
  • diosmina – maści i żele z diosminą niwelują obrzęki, ale też uszczelniają żyły, poprawiają napięcie ścian naczyń krwionośnych i działają na nie ochronnie,
  • rutyna – kasztanowy żel z rutyną działa ochronnie na naczynia krwionośne, ogranicza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych i je wzmacnia. Rutyna zwiększa też napięcie ścian żył, poprawia przepływ krwi oraz działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Maść z kasztanowca na hemoroidy

Wiemy już, że kasztanowiec na żylaki nóg sprawdza się doskonale, ale czy może także pomóc osobom, których problemem są żylaki odbytu? Okazuje się, że tak. Maść z kasztanowca na hemoroidy również wpływa pozytywnie na nieprawidłowo działające guzki krwawnicze w odbycie. Nie tylko escyna, ale także garbniki o działaniu ściągającym i eskulina sprawiają, że wyciąg z kasztanowca na hemoroidy to dobre rozwiązanie, które pomaga uszczelnić naczynia krwionośne i zniwelować nieprzyjemne objawy żylaków. Wiele osób stosuje także maść z kasztanowca na hemoroidy dla dzieci. Przed zastosowaniem takiego preparatu u najmłodszych warto jednak najpierw skonsultować się w lekarzem.

Domowa robota – Maść z kasztanowca na żylaki – jak zrobić ją samemu?

Kasztany na żylaki naprawdę działają. Warto jednak wiedzieć, że sami również możemy przygotować maść z kasztanowca domowej roboty z olejem kokosowym. Co prawda nie będzie posiadała ona odpowiedniego składu, by pomóc osobom, u których już pojawiły się zmiany żylakowe. Taki specyfik będzie jednak stanowił doskonały element profilaktyki żylaków. A zatem jak zrobić maść z kasztanów w zaciszu domowym? Lista składników jest bardzo krótka, gdyż potrzebne nam są:

  • pół szklanki suszonych i zmiażdżonych nasion kasztanowca;
  • 3/4 szklanki oleju kokosowego.

Gdy już mamy składniki, krok po kroku przygotowujemy krem z kasztanowca:

  1. Nasiona kasztanowca miażdżymy na proszek.
  2. Wsypujemy je do większego słoika i zalewamy olejem kokosowym.
  3. Przygotowujemy garnek, na dnie którego układamy ściereczkę i zalewamy ją niewielką ilością wody.
  4. Stawiamy słoik z mieszanką na ściereczce i podgrzewamy ją powoli, tak by niemalże doszło do wrzenia (co chwilę mieszamy zawartość słoika drewnianą łyżką).
  5. Mieszankę podgrzewamy przez około 20 minut, po czym odstawiamy ją do ostygnięcia.
  6. Powtarzamy cały proces następnego dnia.
  7. Po ostygnięciu mieszanki odcedzamy ją przez czystą ściereczkę, wyciskamy resztki kasztanowca i zlewamy uzyskaną maść do wyparzonych wcześniej pojemniczków.

Czopki i tabletki z kasztanowca – alternatywa dla smarowania

Oprócz najczęściej stosowanych maści i żeli, w sprzedaży dostępne są również czopki i tabletki z kasztanowca na żylaki. Jak można się domyślić, czopki są zalecane w przypadku osób, które zmagają się z hemoroidami. Przede wszystkim ograniczają one krwawienie i łagodzą stan zapalny, ale także uszczelniają naczynia krwionośne i poprawiają ich elastyczność. Stosowanie takich preparatów nie jest jednak zbyt komfortowe, dlatego wielu pacjentów woli stosować tradycyjne maści z kasztanowcem niż czopki na żylaki odbytu.

Jeśli chodzi o wyciąg z kasztanowca, tabletki również są dość popularnym rozwiązaniem na naczynka i żyły. W aptekach znaleźć można wiele środków doustnych, które w swoim składzie mają ten szczególny składnik. Choć wpływają one pozytywnie na kondycję naszego układu żylnego, w dłuższej perspektywie tabletki z kasztanowcem mogą jednak podrażniać przełyk i żołądek, prowadząc do nieprzyjemnych skutków ubocznych. Lepszym rozwiązaniem wydaje się więc być stosowanie kasztanowca w postaci maści i żeli do użytku zewnętrznego.

Podsumowanie i przeciwwskazania

Niezwykłe właściwości kasztanowca należy oczywiście skrupulatnie wykorzystywać. Jednocześnie musimy jednak pamiętać, iż stosowanie maści zawierających ten składnik nie powinno być jedynym elementem leczenia żylaków. To w jakim stopniu preparaty tego typu zadziałają w przypadku konkretnego pacjenta, zależy przede wszystkim od stanu jego zdrowia oraz stopnia zaawansowania zmian żylakowych. Kasztanowiec z pewnością jest jednak pomocny w profilaktyce żylaków oraz w zahamowaniu zmian, które nie są jeszcze zaawansowane.

Wyciąg z kasztanowca jest bardzo bezpieczną substancją, ale przed zastosowaniem zawierającej go maści należy sprawdzić czy nie zawiera ona składników, na które jesteśmy uczuleni. Maści lub żelu nie powinno się też nakładać na błony śluzowe, owrzodzenia czy uszkodzoną skórę. Przeciwwskazaniem do używania każdego typu preparatu z kasztanowcem jest również niewydolność nerek.

Literatura
  1. Piechal, Agnieszka, Kamilla Blecharz-Klin, and Ewa Widy-Tyszkiewicz.; Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastani) we współczesnej terapii.; Przew. Lek 4 (2005): 74-81.
  2. MacKay, Douglas.; Hemorrhoids and varicose veins: a review of treatment options.; Alternative medicine review 6.2 (2001): 126-126.
  3. Asgari Rad, H., et al.; Preparation and evaluation of horse chestnut seed extract gel and its effect on varicose disease symptoms.; Journal of Medicinal Plants 2.22 (2007): 25-33.
  4. Küçükkurt, Ismail, et al.; Beneficial effects of Aesculus hippocastanum L. seed extract on the body’s own antioxidant defense system on subacute administration.; Journal of ethnopharmacology 129.1 (2010): 18-22.
  5. Suter, Andy, Silvia Bommer, and Jordan Rechner.; Treatment of patients with venous insufficiency with fresh plant horse chestnut seed extract: a review of 5 clinical studies.; Advances in therapy 23.1 (2006): 179-190.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

five × = 50