Laserowe usuwanie żylaków. Na czym polega i ile kosztuje leczenie laserem?


laserowe usuwanie żylaków

Światło lasera ma wiele zastosowań medycznych, między innymi to metoda na laserowe usuwanie żylaków – alternatywa względem operacji chirurgicznych, które są znacznie bardziej inwazyjne. Dodatkowo laserowa operacja żylaków może w krótkim czasie przynieść najbardziej pożądane efekty. Chcecie wiedzieć, czy kwalifikujecie się do takiego leczenia? Na czym ono polega i czy podaje się pacjentom znieczulenie, jeśli przeprowadzane jest usuwanie żylaków laserem? Sprawdź to z nami!

Spis treści

  1. Cz czym polega laserowe usuwanie żylaków?
  2. Jak przebiega sam zabieg usuwania żylaków metodą EVLT?
  3. Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu?
  4. Powikłania i potencjalne skutki uboczne
  5. Przeciwwskazania, które mogą dyskwalifikować przed leczeniem
  6. Czy NFZ refunduje laserowe leczenie żylaków?

Laserowe usuwanie żylaków – na czym polega nowoczesna metoda usuwania żylaków?

Obecnie coraz częściej żylaki leczone są laserowo. Krótki zabieg o nazwie ablacja laserowa żylaków pozwala na ich usunięcie, a już na następny dzień pacjent może wrócić do pracy. W porównaniu z operacyjnym usuwaniem żylaków, które wiązało się z długą rekonwalescencją pacjenta, nowoczesna metoda ich eliminowania ma wiele zalet. Na czym polega laserowe usuwanie żylaków? Czy w ogóle możliwe jest skuteczne leczenie żylaków laserem? Najczęściej laserowe usuwanie żylaków przeprowadzane jest w nowoczesnych gabinetach medycznych z wykorzystaniem metody EVLT. Jej głównym zadaniem jest wyłączenie z krwiobiegu pacjenta dokładnie tych żył, w których krew ulega cofnięciu się i zalega, przez co tworzą się pajączki i powstają żylaki. Usuwa się w ten sposób nie tylko same żylaki, ale co najważniejsze również przyczynę ich powstawania.

EVLT to właściwie laseroterapia endowaskularna, czyli nowoczesna metoda leczenia żylaków i przyczyn ich powstawania. Powszechnie określa się ją jako usuwanie żylaków laserem czy laserowe usuwanie żylaków. W rzeczy samej usuwanie żylaków laserem polega na zamknięciu niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego. Najczęściej metoda endowaskularna wspomagana jest tumescencją. To rodzaj znieczulenia, które podawane jest przy użyciu specjalnej pompy, w okolicę żyły, w postaci płynu ze środkiem znieczulającym. Płyn ma także działanie przeciwzapalne i powoduje obkurczenie żył, czyli zmniejszenie ich średnicy. Można wówczas znacznie zwiększyć skuteczność przeprowadzanego zabiegu, a przy tym nawrót żylaków i ryzyko powikłań są mniejsze.

Jak przebiega zabieg usuwania żylaków laserem i jak się do niego przygotować?

Zabieg usuwania żylaków laserowo, przy użyciu metody EVLT, przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, przy zastosowaniu metody obrazowania USG. Lekarz nakłuwa żyłę po to, by wprowadzić do niej cewnik o minimalnej średnicy. Służy on do tego, aby móc wsunąć do niego światłowód i uruchomić laser. Lekarz stopniowo wysuwa cewnik  z żyły wraz ze światłowodem. W tym czasie energia lasera jest pochłaniana przez hemoglobinę, przez co następuje termiczne uszkodzenie wewnętrznej powierzchni niewydolnej żyły. Prowadzi to do jej obkurczenia i całkowitego zamknięcia. Obraz ultrasonograficzny umożliwia precyzyjne nakłucie żyły. Na koniec lekarz zakłada na nogę pacjenta opatrunek uciskowy, zwykle w formie specjalnej pończochy, którą trzeba nosić przez kilka dni. Czas trwania takiego zabiegu to około godziny.

Zanim przeprowadzony zostanie zabieg laserowego usuwania żylaków, pacjentowi zleca się wykonanie badań laboratoryjnych, do których zaliczają się:

  • morfologia,
  • układ krzepnięcia,
  • elektrolity,
  • antygen HBS,
  • poziom glukozy we krwi.

Dla prawidłowego zdiagnozowania pacjenta możliwe jest też zlecenie badania ultrasonograficznego, czyli w istocie badania USG Dopler, z zastosowaniem głowicy wykorzystującej różnice częstotliwości fali, która jest wysyłana przez źródło oraz rejestrowanej przez lekarza na aparacie, która porusza się względem źródła samej fali.

W kilku punktach można przedstawić najważniejsze zalety laserowego usuwania żylaków:

  • możliwość likwidacji nawet rozległych żylaków,
  • brak konieczności hospitalizacji,
  • z czasem brak dolegliwości bólowych,
  • brak blizn pooperacyjnych,
  • krótki czas trwania,
  • brak konieczności wyłączenia z życia zawodowego i prywatnego pacjenta na kilka tygodni,
  • możliwość zamknięcia dużej ilości żylaków podczas jednej sesji,
  • znikome ryzyko komplikacji.

Laserowe usuwanie żylaków – rekonwalescencja po zabiegu

Rekonwalescencja po laserowym usuwaniu żylaków jest zminimalizowana. Pacjent po przeprowadzonej metodzie EVLT zostaje na obserwacji przez około 15 minut, po czym może po prostu wrócić do domu. Zakładane są mu pończochy uciskowe, które trzeba nosić przez kilka dni, łącznie z nocą, a potem tylko w ciągu dnia. Po zabiegu wskazany jest 30-minutowy spacer. Po przeprowadzonej laserowej operacji żylaków nie ma ran, które trzeba by było zszywać i nie powstają żadne blizny. Należy unikać wysiłku przez pewien czas – przez około 2 tygodnie. Po około 3 tygodniach odbywa się kontrola pozabiegowa. Zalecenia po zabiegu są więc mało skomplikowane, choć najczęściej pacjentom odradza się np. planowanie w pierwszych dniach po jego wykonaniu długich podróży samochodem lub samolotem.

Laserowe usuwanie żylaków – powikłania i możliwe skutki uboczne

Laserowe, termiczne usuwanie żylaków jest mniej inwazyjną metodą niż tradycyjny zabieg chirurgiczny, ale i tak istnieje pewne ryzyko. Mogą wystąpić powikłania po laserowym usuwaniu żylaków, wśród których najczęściej wymienia się takie jak:

  • silny ból w okolicy zabiegowej,
  • obrzęk kończyn,
  • duszności,
  • suchy kaszel,
  • ból w klatce piersiowej,
  • przebarwienia skóry,
  • zaburzenia czucia skóry,
  • podrażnienie nerwu odpiszczelowego,
  • zakrzepica żył głębokich.

Takie komplikacje po zabiegu laserowym usuwania żylaków zdarzają się rzadko, choć zawsze trzeba mieć je na uwadze. Pacjent powinien udać się do specjalisty, jeśli będzie odczuwać silny ból, którego nie będą likwidować powszechnie dostępne środki przeciwbólowe, albo pojawi się znaczny obrzęk kończyn, przebiegający z gorączką, dusznościami i suchym kaszlem oraz bólem w klatce piersiowej. Ryzyko tego, że wystąpią powikłania po laserowym usuwaniu żylaków minimalizowane jest przez zastosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej oraz posługiwaniem się USG w czasie zabiegu.

Przeciwwskazania, które dyskwalifikują przed zabiegiem

Nie dla każdego laserowe usuwanie żylaków będzie możliwe. Istnieją przeciwwskazania, które będą dyskwalifikować pacjenta z wykorzystania takiej metody. Zalicza się do nich:

  • czynną infekcję – przeciwwskazanie, które nie jest bezwzględne, ponieważ po wyleczeniu infekcji pacjent może poddać się zabiegowi,
  • zaawansowana miażdżyca tętnic obwodowych,
  • zakrzepy i zrosty, znacząco zwężające światło leczonej żyły,
  • nieregularny i kręty przebieg naczynia, uniemożliwiający wprowadzenie światłowodu,
  • ciąża,
  • ciężki stan zdrowia pacjenta, związany m.in. z niewydolnością serca i płuc,
  • nadkrzepliwość krwi,
  • żylaki zbyt dużych rozmiarów.

Jeśli u pacjenta występują tylko niewielkie żyły siateczkowate i pajączki, trzeba zastanowić się, jaki tryb leczenia zastosować. Czy będzie to skleroterapia czy laser?

Laserowe usuwanie żylaków – NFZ i refundacja. Niestety nie ma na co liczyć.

Wielu pacjentów cierpiących z powodu żylaków zastanawia się, ile kosztuje laserowe usuwanie żylaków i czy NFZ je refunduje. Usuwanie żylaków laserem to koszt rzędu około 2,5-4,5 tys. zł za jedną nogę. Niestety, nie można liczyć na to, aby NFZ pokrył koszty zabiegu takiego jak laserowe usuwanie żylaków. Cena zależy od stopnia zaawansowania zabiegu, a każda klinika może mieć inny cennik. Warto wiedzieć, że cena za zabieg najczęściej obejmuje nie tylko samo laserowe usunięcie żylaków, ale również skleroterapię uzupełniającą, pończochy uciskowe i wszelkie niezbędne kontrole po zabiegu.

Literatura
  1. Navarro, Luis, Robert J. Min, and Carlos Boné.; Endovenous laser: a new minimally invasive method of treatment for varicose veins—preliminary observations using an 810 nm diode laser.; Dermatologic surgery 27.2 (2001): 117-122.
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5882360/
  3. Chang, Cheng‐Jen, and Jun‐Jin Chua.; Endovenous laser photocoagulation (EVLP) for varicose veins.; Lasers in Surgery and Medicine: The Official Journal of the American Society for Laser Medicine and Surgery 31.4 (2002): 257-262.
  4. Van den Bos, R. R., et al.; Technical review of endovenous laser therapy for varicose veins.; European Journal of Vascular and Endovascular Surgery 35.1 (2008): 88-95.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− four = 6