Lekarz od żył i żylaków – flebolog, angiolog a może chirurg naczyniowy?


lekarz od żył czy od żylaków

Powiększone i opuchnięte żyły kończyn dolnych to zmiany, które powinien zdiagnozować lekarz od żylaków. Jest to bowiem nie tylko problem estetyczny, ale również medyczny, który może realnie wpłynąć na nasze zdrowie i komfort życia. Jeśli więc naszym problemem są żylaki lub pajączki na nogach – do jakiego lekarza powinniśmy się udać? Możliwości jest kilka, dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tego typu schorzeń oraz specjalistami, którzy się nimi zajmują na co dzień. Oto garść przydatnych wskazówek.

Spis treści:

  1. Do jakiego lekarza się udać przy problemach z żyłami?
  2. Lekarz flebolog w przypadku żylaków
  3. Specjalista angiolog na choroby naczyniowe i limfatyczne
  4. Chirurg naczyniowy na choroby naczyń krwionośnych
  5. Jak specjaliści diagnozują problemy z żylakami?

Jaki lekarz od żył lub żylaków pomoże w moich dolegliwościach?

Tak jak w przypadku każdego innego schorzenia, choroby żył oraz pajączki na nogach muszą zostać właściwie zdiagnozowane. Pada zatem pytanie jaki lekarz leczy żylaki i inne zmiany w obrębie naszych żył? W zależności od charakteru i zaawansowania tego typu zmian u konkretnego pacjenta, może być to flebolog, angiolog lub chirurg naczyniowy. W pierwszej kolejności jednak, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który przyjmuje pacjentów w oparciu o umowę z NFZ. To właśnie ten specjalista, po obejrzeniu zmian na nogach danej osoby, może doradzić nam do kogo z żylakami lub pajączkami powinniśmy się zgłosić. Aby leczyć się na NFZ potrzebne nam będzie skierowanie od lekarza rodzinnego, ale oczywiście możemy się też udać do lekarzy świadczących swoje usługi prywatnie.

Flebolog – lekarz specjalista od żylaków i pajączków na nogach

 

Na początek warto zadać sobie pytanie czym jest flebologia? Otóż jest to prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny, będąca częścią chirurgii naczyniowej. Zajmuje się ona szeroko rozumianymi problemami w obrębie funkcjonowania układu żylnego. W związku z coraz częstszym pojawianiem się u pacjentów tego typu schorzeń, popularność tej dziedziny również wzrasta.

A zatem kto to jest flebolog? Jest to specjalista zajmujący się chorobami układu żylnego. Wykorzystując różne techniki obrazowej diagnostyki tego typu schorzeń, flebolog jest w stanie precyzyjnie je zdiagnozować, ocenić ich zaawansowanie i wdrożyć odpowiednią metodę leczenia. Warto przy tym zaznaczyć, że lekarz flebolog zajmuje się zarówno poważnymi chorobami żył, jak i zmianami znajdującymi się na pograniczu medycyny oraz kosmetyki.

Co leczy zatem flebolog i kiedy warto się z nim skonsultować? Do wizyty u tego specjalisty powinny nas skłonić między innymi takie zmiany jak:

  • widocznie poszerzone i skręcone żyły, często będące oznaką żylaków;
  • delikatne, poszerzone naczynka, czyli tak zwane pajączki naczyniowe (zwykle niebieskie lub czerwone);
  • obrzęk wokół kostek, który zwykle jest dostrzegalny wieczorami;
  • przebarwienia skóry i wypryski (zwykle w okolicach kostek);
  • owrzodzenia zlokalizowane na podudziu;
  • stan zapalny żył;
  • pękające żylaki;
  • zakrzepica.

Wielu pacjentów zastanawia się również czy flebolog a chirurg naczyniowy to te same specjalizacje występujące pod różnymi nazwami. Różnica okazuje się być jednak znacząca. Flebolog to specjalista od żył, który stosuje mało inwazyjne lub wręcz nieinwazyjne metody leczenia zmian. Chodzi tu chociażby o laseroterapię, leczenie ultradźwiękami oraz przez ostrzykiwanie czy drenaż limfatyczny. Chirurg naczyniowy zajmuje się natomiast zmianami, których stadium jest bardziej zaawansowane.

Lekarz angiolog

Co leczy lekarz angiolog? Jest to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, leczenie, ale także zapobieganiem chorobom naczyniowym oraz limfatycznym. Zastanawiając się więc nad tym kto leczy żylaki, angiolog może być jedną z odpowiedzi. Choć należy zaznaczyć, że nie jest to jedyne schorzenie, którym zajmują się ci specjaliści. Jakie objawy i problemy powinny nas więc skłonić do wizyty u angiologa? Są to między innymi:

  • żylaki;
  • pajączki na skórze;
  • opuchnięte nogi i kostki;
  • uczucie ciężkości nóg;
  • skurcze mięśni nóg i uczucie pieczenia;
  • mrowienie i drętwienie nóg;
  • chwilowe braki czucia w nogach;
  • przebarwienia na nogach;
  • owrzodzenia na kończynach.

Angiologia jest bardzo szeroką specjalizacją, dlatego w celu postawienia diagnozy, lekarz angiolog musi przeprowadzić szereg badań. Diagnostyka angiologiczna obejmuje w związku z tym takie badania jak:

  • badanie dopplerowskie – zastosowana w nim technika USG pozwala ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych pacjenta, a także wydolność i przekrój poddawanych badaniu żył i tętnic. Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i zupełnie bezbolesne.
  • tomografia komputerowa – obejmuje podanie kontrastu, który pozwala ocenić patologie w obrębie tętnic, takie jak zmiany miażdżycowe, tętniaki prawdziwe, rzekome i rozwarstwiające.
  • angioskopia – badanie wykonywane poprzez wprowadzenie endoskopu do naczynia krwionośnego. Pozwala ocenić wnętrze naczyń wieńcowych oraz wykryć patologie w ich budowie.
  • flebografia – polega na podaniu kontrastu do żył, a następnie wykonaniu zdjęcia RTG. Pozwala ocenić stan naczyń żylnych, choć badanie to jest wykonywane coraz rzadziej, gdyż zastępują je bardziej nowoczesne metody.

Jakie metody leczenia stosuje angiolog a chirurg naczyniowy? Angiolog najczęściej zajmuje się przypadkami pacjentów, u których można zastosować nieinwazyjne lub mało inwazyjne metody leczenia. Chodzi tu chociażby o skleroterapię lub metody z wykorzystaniem lasera, takie jak wewnątrz-żylna koagulacja laserowa. Jeśli natomiast choroba naczyń krwionośnych jest bardziej zaawansowana, również gdy chodzi o żylaki, lekarz angiolog może nas odesłać do chirurga naczyniowego, który może zdecydować o wykorzystaniu bardziej inwazyjnych metod leczenia lub o operacji.

Chirurg naczyniowy na problemy z żylakami

Chirurg naczyniowy od żylaków, czy też po prostu chirurg od żył, to specjalista zajmujący się chorobami naczyń krwionośnych. Diagnozuje on oraz leczy schorzenia związane z nieprawidłowym działaniem naczyń krwionośnych oraz limfatycznych. Kiedy zatem zastanawiamy się nad tym, do jakiego lekarza z żylakami nóg możemy się udać, chirurg naczyniowy jest jedną z opcji. Objawy, które mogą świadczyć o tym, iż powinniśmy się skonsultować z takim specjalistą to między innymi:

  • żylaki;
  • pajączki;
  • mrowienie i drętwienie kończyn;
  • nawet chwilowy brak czucia w kończynach;
  • skurcze i pieczenie nóg;
  • opuchnięcie kończyn, zwłaszcza w okolicach kostek;
  • uczucie ociężałych nóg.

Każdy lekarz od żylaków na nogach stosuje nieco inne metody leczenia chorób żył. W przypadku chirurga naczyniowego są to zarówno nieinwazyjne i małoinwazyjne zabiegi, jak i metody operacyjne, gdy zachodzi taka potrzeba. Do tych najczęściej stosowanych należy jednak zaliczyć skleroterapię oraz metody wewnątrznaczyniowe.

Na początku każdej wizyty w gabinecie chirurga naczyniowego, w pierwszej kolejności zostaje przeprowadzony szczegółowy wywiad z pacjentem. Dotyczy on oczywiście odczuwanych przez pacjenta objawów. Następnie wykonywane jest badanie fizykalne, zwłaszcza kiedy objawy świadczące o chorobie są widoczne gołym okiem. Dla potwierdzenia diagnozy chirurg może również zlecić wykonanie takich badań jak:

  • USG Doppler – dzięki niemu specjalista może ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz wydolność i przekrój żył i tętnic.
  • tomografia komputerowa – kontrast podany przed badaniem pozwala dostrzec wszelkie patologie w obrębie tętnic, do których często należą zmiany miażdżycowe oraz tętniaki (prawdziwe, rzekome i rozwarstwiające).
  • arteriografia – badanie radiologiczne z wykorzystanie kontrastu, pozwalające dokonać oceny stanu naczyń tętniczych. Wykonywane coraz rzadziej z uwagi na możliwe powikłania z nim związane.
  • angioskopia – badanie z wykorzystaniem endoskopu wprowadzanego do naczynia krwionośnego. Dzięki niemu możliwa jest ocena wnętrza naczyń wieńcowych. Pozwala wykryć patologie występujące w ich budowie.
  • flebografia – polega na podaniu kontrastu do żył, a następnie wykonaniu zdjęcia RTG. Pozwala ocenić stan naczyń żylnych. Badanie to zastępują jednak nowocześniejsze metody diagnostyczne.

Chirurdzy naczyniowi to specjaliści, którzy przyjmują pacjentów w poradniach chirurgii naczyniowej oraz w prywatnych gabinetach. Jeśli chcielibyśmy skorzystać z wizyty u takiego specjalisty w ramach NFZ konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku palcówek prywatnych, taki dokument nie jest wymagany.

Diagnostyka i badanie żylaków

Kiedy u danego pacjenta zostaną stwierdzone przez lekarza żylaki, konieczne jest wykonanie badań, które pozwolą określić zaawansowanie zmian w kończynach dolnych. Należy wśród nich wymienić przede wszystkim takie badania na żylaki jak:

  1. Badanie wizualno-wzrokowe (empiryczne) – badanie żylaków w pierwszej kolejności opiera się na zwykłym, fizykalnym badaniu lekarskim. Żylaki są widoczne i wyczuwalne dotykiem, dlatego tak podstawowe badanie może wystarczyć do postawienia diagnozy.
  2. Test opaskowy – badanie polegające na nałożeniu na uniesioną nogę pacjenta trzech opasek (nad i pod stawem kolanowym oraz w bliższej części uda). Następnie nogę należy opuścić, co pozwala zauważyć, w jaki sposób żylaki napełniają się krwią w poszczególnych odcinkach i jak się zachowują zaraz po ściągnięciu opasek. Test pozwala też określić wydolność żył przeszywających i ujścia żyły odpiszczelowej.
  3. USG Dopplera – badanie Dopplera kończyn dolnych polega na przesuwaniu po nogach głowicą aparatu USG. Przenikanie fal ultradźwiękowych pozwala uzyskać obraz, dzięki któremu lekarz może ocenić przepływ krwi w kończynach dolnych. Badanie Dopplera pozwala określić drożność oraz wydolność naczyń krwionośnych oraz dostrzec wszelkie patologie w ich budowie i działaniu.
  4. Badania laboratoryjne – badania tego typu wykonywane są przede wszystkim u pacjentów, którzy mają zostać zakwalifikowani do leczenia operacyjnego żylaków. Chodzi tu o takie badania jak na przykład:
    • badanie krwi i czynnik Rh;
    • podstawowe badania biochemiczne;
    • EKG;
    • badanie ogólne moczu.

Podsumowanie

Cały czas rośnie liczba osób, których problemem są właśnie żylaki. Jaki lekarz najlepiej sobie z nimi poradzi? Możliwości jest kilka, dlatego na początku warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. To on będzie w stanie najlepiej ocenić zaawansowanie choroby i tym samym również skierować nas do odpowiedniego specjalisty. Pamiętajmy też, aby nie zwlekać zbyt długo z wizytą u lekarza, gdy na nogach zauważymy pajączki oraz żylaki. Jest to przecież przede wszystkim problem natury zdrowotnej, a nie tylko estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + four =