Żylaki sromu w ciąży i po porodzie – czy jest się czym martwić?


żylaki sromu i miejsc intymnych

Żylaki sromu w ciąży i po porodzie to dość wstydliwy problem, z którym zmaga się jednak wiele kobiet. Niestety w większości przypadków długo zwlekają one z wizytą u lekarza. Z tego powodu zupełnie niepotrzebnie muszą znosić dyskomfort związany z tym schorzeniem. Choć w większości przypadków żylaki sromu znikają po urodzeniu dziecka, warto wiedzieć w jaki sposób można im zapobiegać oraz leczyć ewentualne zmiany.

Spis treści:

  1. Co wspólnego mają żylaki sromu i pochwy oraz ciąża?
  2. Przyczyny powstawania żylaków w miejscach intymnych u kobiet
  3. Objawy żylaków sromu oraz miednicy
  4. Jak rozpoznać żylaki miejsc intymnych?
  5. Jak leczyć żylaki sromu? Leczenie zachowawcze i profilaktyka
  6. Czy niewydolność żylna miejsc intymnych utrudnia naturalny poród?
  7. Rokowania i możliwe powikłania

Żylaki sromu i pochwy a ciąża

Żylaki sromu w ciąży, podobnie jak żylaki pochwy, to poszerzone i wydłużone naczynia żylne krocza. Jest to dolegliwość, która zazwyczaj dotyczy kobiet ciężarnych oraz tych, które niedawno urodziły. Warto zaznaczyć, że żylaki w ciąży na wargach sromowych to bardzo powszechny problem, z którym musi się zmagać spora grupa przyszłych matek. W większości przypadków, rozwój żylaków w miejscach intymnych jest związany ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Znaczenie mogą mieć też geny, a konkretnie dziedziczna skłonność do żylaków, niewydolności żylnej czy innych dysfunkcji układu żylnego.

Niestety, żylaki pochwy w ciąży mogą nieco popsuć kobietom radość czerpaną z tego wyjątkowego okresu w ich życiu, jakim jest oczekiwania na przyjście na świat dziecka. Powodują one bowiem szereg nieprzyjemnych dolegliwości, jak swędzenie czy pieczenie, które są po prostu uciążliwe. Na szczęście w większości przypadków zmiany te nie są groźne i znikają tuż po porodzie. Wymagają jednak fachowej diagnostyki i leczenia, dlatego mimo, że jest to wstydliwy problem, nie warto zwlekać z wizytą u ginekologa.

Należy przy tym wspomnieć, że problemem wielu kobiet są także żylaki macicy w ciąży. Schorzenie to jest co prawda diagnozowane najczęściej u przyszłych mam, ale warto mieć świadomość tego, iż żylaki przymacicza mogą występować również u kobiet z zupełnie innych przyczyn (np. otyłość lub siedzący tryb życia). Zmiany tego typu zazwyczaj objawiają się uporczywym bólem w podbrzuszu, a w niektórych przypadkach pojawia się też niewielkie krwawienie. Żylaki na macicy powstają tak naprawdę z podobnych powodów, co zmiany tego typu w miejscach intymnych.

Przyczyny żylaków w obrębie kobiecych miejsc intymnych

Żylak na wardze sromowej, żylak pochwy czy towarzyszące im żylaki w macicy – wszystkie te zmiany w obrębie intymnych części ciała kobiety mają te same przyczyny. Jeśli zatem zauważymy u siebie obrzęk warg sromowych lub też niewyczuwalne do tej pory zgrubienie na wardze sromowej, bardzo możliwe, że mamy do czynienia właśnie z żylakami. Co zatem najczęściej powoduje rozwój tego typu zmian? Może to być:

  • ciąża – zmiany zachodzące w organizmie, który musi zapewnić odpowiednie ukrwienie kobiecie oraz dziecku powodują zaburzenia w pracy układu krążenia, czego efektem są między innymi żylaki warg sromowych w ciąży. Problem ten pojawia się zazwyczaj w trzecim trymestrze ciąży, zwłaszcza u kobiet, które zachodziły w kolejne ciąże w niewielkich odstępach czasu,
  • zmiany hormonalne – hormony w ciąży (estrogen i progesteron) zwiększają swoje stężenie, czego efektem jest zmniejszenie napięcia żył oraz zwiększenie objętości krwi. Hormony ciążowe zwiększają również przepływ krwi w obrębie miednicy. Wraz z rozwojem ciąży, ilość hormonów rośnie, co może prowadzić do poszerzenia naczyń krwionośnych i do pojawienia się żylaków w miejscach intymnych,
  • ucisk macicy na naczynia żylne – opuchnięte wargi sromowe w ciąży i żylaki sromu są też często efektem ucisku, jaki ciężarna macica wywiera na dolny odcinek żyły głównej dolnej oraz żyły biodrowej. W efekcie krew nie może swobodnie przepływać od niższych partii ciała do serca. Sprawia to, że nadmiernie poszerzone żyły zostają jeszcze bardzie wypełnione,
  • wzrost ciśnienia w żyłach miednicy mniejszej – żylaki i spuchnięta warga sromowa mogą być objawem schorzenia, jakim jest niewydolność żylna miednicy mniejszej,
  • wielokrotne porody,
  • zaparcia,
  • nadwaga,
  • tycie w krótkim okresie czasu,
  • mała aktywność fizyczna,
  • siedzący tryb życia,
  • antykoncepcja doustna,
  • oddziaływanie wysokich temperatur (podczas kąpieli lub upałów).

Objawy żylaków sromu i pochwy

Żylaki pochwy i żylaki na wargach sromowych w ciąży to uciążliwe zmiany, które powodują u kobiety bardzo duży dyskomfort. Wiele przyszłych, a także świeżo upieczonych matek ma trudności z wykonywanie zwykłych, codziennych czynności, właśnie z powodu żylaków w obrębie miejsc intymnych i macicy. Jakie są zatem objawy żylaków sromu i pochwy? Najczęstsze z nich to:

  • ból krocza ,
  • krwawienia ,
  • obrzęk okolic intymnych ,
  • pieczenie ,
  • swędzenie ,
  • zaczerwienienie warg sromowych,
  • bolące wypróżnienia.

Ból początkowo może występować przede wszystkim pod koniec dnia oraz podczas wypróżniania się i ucisku krocza. Po jakimś czasie dolegliwości się jednak nasilają. Przez co kobieta odczuwa dyskomfort również w pozycji stojącej i siedzącej oraz podczas zakładania nogi na nogę. Przyjemne przestają być również kontakty seksualne z partnerem. Podczas współżycia często dochodzi bowiem do pękania żylaków i krwawienia.

Jak wyglądają żylaki pochwy i sromu?

Bardzo często zadawane pytanie przez kobiety, które sądzą, iż mają żylaki pochwy – jak wyglądają takie zmiany? Nawet świetnie opisane objawy czasem nie są dla nas wystarczające, dlatego przydatne okazują się być zdjęcia. Dzięki nim, każda pacjentka może przekonać się jak wyglądają żylaki sromu w ciąży, przez co łatwiej będzie jej ocenić, czy ona również boryka się z tym problemem.

Jak leczyć żylaki warg sromowych i zmiany żylne na macicy?

Co stosować na żylaki sromu, gdy ciąża nie pozwala na skorzystanie z typowego leczenia takiego rodzaju zmian? W takiej sytuacji kobiecie pozostaje leczenie objawowe, które umożliwia złagodzenie odczuwanych przez ciężarną dolegliwości. Co na żylaki w ciąży może nam zatem faktycznie pomóc?

  1. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, dostosowanej do naszych możliwości. Mimo zwiększającego się z czasem ciężaru, jaki musimy dźwigać, nie wolno zbyt długo przebywać w tej samej pozycji, zwłaszcza siedzącej. Duże znaczenie ma również używana przez nas bielizna ciążowa, która nie może być zbyt obcisła. Ucisk, zwłaszcza w kroczu zaburza krążenie, co jedynie pogłębia problem. Warto także stosować chłodne okłady w okolicy krocza oraz czopki i maści, które zmniejszają ból i działają przeciwzapalnie.
  2. Ulgę przynosi kobietom przebywanie w pozycji Simsa, czyli leżenie na lewym boku z kolanami podciągniętymi do brzucha. Dodatkowo, pod nogi i miednicę należy podłożyć koc lub twardszą poduszkę, tak by znajdowały się one wyżej niż poziom serca. Dzięki temu, krew będzie w stanie swobodniej odpływać z żył miednicy i żyły głównej dolnej.
  3. W większości przypadków żylaki sromu i pochwy znikają po porodzie. Jeśli jednak po kilku miesiącach nadal mamy z nimi problem, koniecznie musimy odwiedzić gabinet lekarski. Ginekolog przeprowadzi diagnostykę, która pozwoli znaleźć niewydolne naczynie odpowiedzialne za utrzymywanie się żylaków. Kiedy ich przyczyna zostanie określona, można wdrożyć odpowiednie leczenie żylaków warg sromowych. Zwykle jest to skleroterapia, zabiegi laserowe lub leczenie operacyjne. Lekarz często zaleca również leki na żylaki macicy, które przede wszystkim wpływają na poprawę kondycji żył.

Żylaki okolic intymnych w ciąży a poród – naturalny czy pozostaje tylko cesarka?

Wiele kobieta w czasie ciąży głowi się nad zależnością: żylaki sromu a poród naturalny. Okazuje się jednak, że wbrew ich obawom, poród naturalny nie jest wykluczony u kobiet, którym doskwierają żylaki pochwy czy macicy. Wszystko tak naprawdę zależy od tego jak duże rozmiary mają takie zmiany oraz jak są umiejscowione. Nie mogą bowiem stanowić przeszkody do ewentualnego nacięcia krocza. Warto przy tym pamiętać, że żylaki mogą pękać podczas porodu, ale nie wpływa to negatywnie na zdrowie matki i dziecka. A cesarka, jak potocznie nazywany jest poród przez cesarskie cięcie, zalecana jest jedynie, gdy żylaki są bardzo duże i nawracające.

Żylaki pochwy po porodzie zwykle znikają w ciągu maksymalnie 3-4 miesięcy. Ich występowanie nie jest też czynnikiem, który bezwzględnie wyklucza zajście w ciąże po raz kolejny.

Możliwe powikłania i konsekwencje nieleczenia

Żylaki macicy a poród to często jedno z największych zmartwień kobiet cierpiących na tę dolegliwość. Należy mieć jednak świadomość tego, że występowanie takich zmian niesie za sobą znacznie poważniejsze zagrożenia dla zdrowia kobiety. Rokowania są co prawda zwykle dobre, ale pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć żylaków okolic intymnych. Ich ewentualne powikłania są bardzo groźne. U kobiety mogą się pojawić zakrzepy żylne oraz rzadko występująca, ale wyjątkowo niebezpieczna zakrzepica żył miednicy mniejszej. Jej rozpoznanie bywa dość trudne ze względu na różnorodne objawy tego schorzenia. Są to:

  • objawy udowe i miednicze – takie jak skurcze mięśniowe, uczucie ciężkich nóg oraz bolesne kurcze łydek,
  • objawy urologiczne – obejmujące częstomocz albo skąpomocz,
  • jelitowe objawy – jak np. wzdęcia, zaparcia czy parcie na stolec,
  • niecharakterystyczny ból w podbrzuszu.
Literatura
  1. https://www.dovepress.com/vulvar-varicosities-diagnosis-treatment-and-prevention-peer-reviewed-fulltext-article-IJWH#
  2. Gavrilov, S. G. (2017, June 28). Vulvar varicosities: Diagnosis, treatment, and prevention. International Journal of Women’s Health, 9, 463–475
  3. Smyth RM, et al.; Interventions for varicose veins and leg oedema in pregnancy.; Cochrane Database of Systematic Reviews.
  4. Kim, A. S., Greyling, L. A., & Davis, L. S. (2017, March). Vulvar varicosities: A review [Abstract]. Dermatologic Surgery, 43(3), 351–356

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seventy six + = eighty five