Zioła na żylaki – 19 skutecznych ziół przeciw żylakom


Najpopularniejsze zioła na żylaki w Polsce

Drobne, widoczne tuż pod skórą czerwone, niebieskie lub fioletowe żyłki albo większe, wyraźnie odznaczające się na nogach naczynia krwionośne są Twoim problemem? Żylaki są nie tylko nieestetycznym defektem, ale pozostawione same sobie mogą zagrażać zdrowiu człowieka. Możemy poprawić stan swoich nóg i wzmocnić swoje żyły, stosując ziołolecznictwo. Jakie zioła na żylaki stosować, aby uzyskać spodziewane, pożądane efekty? Czy mają takie właściwości, które mogą poprawić przepływ krwi w żyłach i zapobiec powstawaniu zatorów?

Spis treści

  1. Czy zioła rzeczywiście mogą pomóc w problemie z żylakami i pajączkami?
  2. 19 najpopularniejszych ziół, które pomogą w walce z żylakami
  3. Pozytywne skutki uboczne stosowania naturalnych ziół na żylaki
  4. Czy zioła i inne rośliny można łączyć w mieszanki?

Zioła na żylaki i pajączki na nogach

W leczeniu żylaków i zapobieganiu ich powstawaniu ważną rolę odgrywać może leczenie naturalne, zwłaszcza wtedy, gdy wspiera ono farmakoterapię i aktywność fizyczną osoby, która ma taki problem zdrowotny. Warto stosować maści, w których są heparynoidy, czyli substancje hamujące krzepliwość krwi. Domowe sposoby na żylaki także mogą przynieść nadspodziewanie dobre rezultaty.

Od wieków zioła stosowane są do leczenia różnych schorzeń, w tym także tych związanych z układem krwionośnym i żyłami. Dlaczego więc nie skorzystać z domowych sposobów na żylaki, skoro sprawdzały się one już wieki temu, kiedy nie znano jeszcze licznych środków farmakologicznych czy zabiegów chirurgicznych pozwalających na usuwanie żylaków? Jak najbardziej warto poznać i stosować regularnie zioła na żylaki.
Istnieją zioła, które wspomagają naczynia krwionośne, wzmacniają nasze żyły, a przy tym mają działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, ściągające i przeciwbakteryjne. Najważniejszym celem leczenia ziołami żylaków będzie wzmocnienie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepływu krwi i uszczelnienie ścian naczyń. Wpływają one na poprawę krążenia krwi oraz niwelowanie objawów towarzyszących żylakom, a więc obrzęków i stanów zapalnych w obrębie naczyń krwionośnych.

Jakie zioła przeciw żylakom warto stosować?

Zioła na żylaki swoje dobroczynne działanie zawdzięczają zawartości flawonoidów, jak diosmina, kwercetyna, rutyna, hesperydyna i ich pochodne oraz saponin i sapogenin, do których zalicza się escynę i ruskogeninę. Jakie stosować zioła przeciw żylakom? Wśród nich wymienić należy takie rośliny jak:

  1. Arnika górska – kwiat arniki zawiera substancje czynne, o wysokim stopniu wchłanialności bezpośrednio przez skórę, dlatego można stosować wyciąg z arniki w maści lub w żelu na żylaki. Arnika wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, zapobiega przenikaniu osocza w przypadku uszkodzeń żył i przyspiesza wchłanianie płynu wysiękowego. Dzięki niej można ustrzec się powstania zakrzepów. Nie zaleca się stosowania preparatów z arniki w formie doustnej, ponieważ może być toksyczna.
  2. Aronia – owoce aroni wzmacniają żyły, głównie dzięki zawartości bioflawonoidów, które uelastyczniają i uszczelniają ściany tętnic i żył, usuwając z nich złogi cholesterolu, co zwiększa światło żyły. Zaleca się je spożywać w postaci suszonych owoców (z których można przygotować np. herbatę) lub w postaci soku.
  3. Babka lancetowata – ta niepozorna roślina ma wiele prozdrowotnych właściwości. Zawiera flawonoidy, glukozyd, garbniki oraz polisacharydy i kwas askorbinowy. Babka lancetowata na żylaki sprawdzi się najlepiej w formie okładów. Należy przygotować z niej napar i okładać nim żylaki.
  4. Dziurawiec zwyczajny – inaczej nazywany zielem świętojańskim, obficie porasta pola, łąki, a nawet zarośla. Zawiera hypercynę, która jest flawonoidem, kwercetynę i rutynę, które mają zdolność uszczelniania naczyń włosowatych, jak i hyperfornę która ma działanie antybiotyczne. Dziurawiec zwyczajny zmniejsza zapalenie podczas zwężania się żył. Może się znajdować w maściach, olejkach lub nalewkach, a używać ich należy, wcierając je w miejsca z żylakami. Zalecane jest też w przypadku, gdy występują żylaki, leczenie domowe naparem z dziurawca do picia, który zapewni składniki odżywcze dla żył.
  5. Forsycja – kwiaty forsycji zawierają rekordowo dużo rutyny – około 1 proc. Rutyna z kolei zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych. Stosuje się ją z powodzeniem do zmniejszania dolegliwości związanych z rozszerzonymi naczynkami i żylakami. Kwiaty forsycji zbiera się po rozwinięciu i suszy w przewiewnym miejscu, w ciemności, w temperaturze pokojowej. 10-15g kwiatów forsycji świeżych lub suchych trzeba zwilżyć spirytusem, co uwolni rutynę, po czym zalewa się je 2 szklankami wrzątku i odstawia na 40 minut do zaparzenia. Taki przecedzony napar można pić w ciągu dnia, małymi porcjami.
  6. Gotu kola – to zioło mające kluczowe znaczenie w leczeniu i zapobieganiu rozwojowi żylaków i pajączków. Pobudza syntezę kolagenu. Zioło to znane jest także jako wąkrotka azjatycka na żylaki, stanowi podstawę zdrowych naczyń krwionośnych, ponieważ zapewnia silne włókna kolagenowe. Moduluje ona działanie fibroblastów w ścianach naczyń krwionośnych, co poprawia ich elastyczność i napięcie. Zmniejsza także zbyt dużą przepuszczalność żył. Zaleca się wykorzystywanie wyciągu z wąkroty azjatyckiej. Najczęściej można ją kupić w formie sproszkowanego ziela do przyrządzenia naparu lub tabletek.
  7. Głóg – owoc i kwiatostan głogu wykorzystywany jest do przygotowywania mieszanek do naparów; zioła te poprawiają krążenie i wykazują ochronne działanie na ściany naczyń krwionośnych,
  8. Kasztanowiec na żylaki – kasztanowiec jest znanym ziołem na żylaki. Wykorzystywane są zarówno kwiaty kasztanowca, jak i jego nasiona. Wyciąg z kasztanowca zawiera saponinę – escynę, która przywraca elastyczność naczyniom krwionośnym, leczy stany zapalne w żyłach. Kwiaty ponadto zawierają flawonidy – witaminę P wykazującą działanie ochronne dla żył. Wygodną w użycia formą wykorzystania kasztanowców jest maść z kasztanowca na żylaki, którą trzeba wcierać regularnie w odpowiednie miejsca.
  9. Lukrecja – korzeń lukrecji ma właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe,
  10. Miłorząb japoński – zawiera flawonoidy i terpenoid, dlatego poprawia krążenie krwi, zmniejsza napięcie ścian żył. Znany jest także jako miłorząb dwuklapowy, który zapobiegać może wyciekowi krwi przez małe naczynka, przez co na nogach nie tworzą się pajączki.
  11. Nagietek lekarski – kwiat nagietka zawiera saponiny, flawonoidy, karotenoidy, magnez, związki śluzowe i olejki eteryczne. W formie maści nagietkowej można go stosować w domowym leczeniu żylaków.
  12. Nostrzyk – suszone ziele nostrzyka lekarskiego zawiera garbniki, flawonoidy, melilotę oraz kumarynę i służy do przygotowania naparu do picia. Ma on działanie rozkurczające naczynia krwionośne i przeciwzapalne.
  13. Oczar wirginijski na żylaki – ma działanie przeciwzapalne, zwęża naczynia krwionośne, dlatego znalazł zastosowanie przy leczeniu żylaków. Może być składników kremów i maści na żylaki.
  14. Pokrzywa na żylaki – liście pokrzywy zawierają cytokininy, łagodzące stan zapalny, obrzmienie tkanek i ból. Po wysuszeniu można przygotować z nich napar.
  15. Rokitnik zwyczajny – inaczej rokitnik pospolity, to zioło bogate, nawet bardziej niż cytrusy,  w witaminę Cktóra jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania flawonoidów, jak rutyna. Działa uszczelniająco i przeciwzapalnie na naczynia krwionośne, likwidując także obrzęki.
  16. Ruszczyk kolczasty – w leczeniu żylaków wykorzystywane są kłącza ruszczyka, które zawierają substancje saponiny – ruscynę. Wykorzystując ruszczyk na żylaki możemy wzmocnić naczynia krwionośne, zniwelować obrzęki i stany zapalne.
  17. Ruta – jest źródłem flawonoidów, łatwo przyswajalnej rutyny. Jest ona dodawana do maści i kremów.
  18. Uczep trójlistkowy – zioło zawierające 14 różnych flawonoidów, o działaniu przeciwzapalnym, wzmacniającym, odnawiającym i leczącym naczynia krwionośne. Najlepiej sprawdza się przy tym ekstrakt z uczepu.
  19. Żywokost na żylaki – w postaci maści. To naturalny środek pozwalający skutecznie walczyć z obrzękami towarzyszącymi żylakom. Do produkcji maści wykorzystywany jest wyciąg z korzenia żywokostu, który zawiera substancje lecznicze. Olej żywokostowy z gojnikiem na żylaki działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, naturalnie reguluje ciśnienie krwi i wspomaga cały układ krążenia.

Wszystkie te zioła na poprawę krążenia w nogach można stosować dla przeciwdziałania powstawaniu żylaków. Oprócz nich można stosować także preparaty lecznicze zawierające procyjanidyn z pestek winogron, które wykazują działanie ochronne na ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych, zmniejszając ich przepuszczalność i zwiększając napięcie. Są pomocne w zapobieganiu chorobie żylakowej.

Skutki uboczne stosowania ziół – wzmocnienie naczyń krwionośnych, poprawa krążenia w nogach, stabilizacja ciśnienia i inne

Skuteczne zioła na żylaki z pewnością poprawią kondycję naszych nóg i sprawią, że układ krwionośny będzie funkcjonował znacznie lepiej. Można je stosować jako kosmetyki, w formie naparów, ekstraktów wchodzących w skład różnych maści i żelów, jak również jako herbata. Oprócz tego, że dzięki nim będzie możliwe wzmocnienie żył, uzyskać możemy też pozytywne skutki uboczne. Wśród nich:

  • wzmocnienie naczyń krwionośnych, ich ścian i ich uelastycznienie,
  • poprawa krążenia w nogach,
  • polepszenie stanu skóry, dzięki zawartości w ziołach na żylaki np. antyoksydantów,
  • wzmocnienie odporności (w przypadku tych, które spożywamy doustnie),
  • redukcja nadwagi,
  • zmniejszenie obrzęków i opuchlizny,
  • stabilizacja ciśnienia na odpowiednim poziomie.

Czy wymienione zioła można stosować łącznie?

Zioła na żylaki w formie gotowych preparatów, a więc tabletek ziołowych czy maści na żylaki, są łatwe w zastosowaniu. Czy jednak można je łączyć ze sobą? Z pewnością m.in. rokitnik zwyczajny, w którym jest witamina C, zapewnia prawidłowe wchłanianie bioflawonoidów zawartych na przykład w aronii. Natomiast escyna w kasztanowcu będzie działać skuteczniej w obecności arniki czy miłorzębu japońskiego, bogatych we flawonoidy i witaminy.

Zioła na żylaki będą też wspierać domową terapię. Można z nich sporządzić nalewki, wyciągi i ekstrakty do stosowania zewnętrznego, jak i ususzyć je i przygotować napar do picia. Dla osób, które nie mają czasu na przygotowanie samodzielnie ziół na żylaki, zachęcamy do zapoznania się z ofertą tabletek, maści czy kremów ziołowych na żylaki oraz gotowych preparatów na żyły na bazie takich ziół. Ziołolecznictwo może skutecznie wspierać walkę z żylakami i pajączkami na nogach. Poprawia krążenie krwi i przynosi wiele korzystnych efektów zdrowotnych, o ile jest stosowane w prawidłowy sposób.

Literatura
  1. Bylka, W., Znajdek-Awiżeń, P., Studzińska-Sroka, E., Brzezińska, M. (2014, August). Centella asiatica in dermatology: an overview. Phytotherapy Research, 28(8), 1117–24
  2. https://oczymlekarze.pl/porady/detektyw-medyczny/1436-zylaki-i-pajaczki-na-nogach-leczenie-leki-ziolowe-i-dieta
  3. Abascal K, Yarnell E.; Botanicals for chronic venous insufficiency.; Altern Complement Ther. 2007;13(6):304–11.
  4. Behl P.N, Srivastava G. 2002Herbs Useful in Dermatological Therapy. 2nd ed. New Delhi, India: CBS Publishers.
  5. Winslow L.C, Kroll D.J.; Herbs as medicine.; Arch Intern Med. 1998;158:2192–9.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eight × = fifty six