Domowe sposoby na żylaki nóg – 10 sposobów jak pozbyć się żylaków


najlepsze domowe sposoby na żylaki

Domowe sposoby na żylaki nóg to bardzo nośny temat, którym interesuje się spore grono osób. Nie można się temu jednak szczególnie dziwić, gdyż problem ten dotyczy ogromnej liczby Polaków. Choć często wydaje się nam, że żylaki stanowią głównie defekt kosmetyczny, w rzeczywistości jest to objaw świadczący o nieprawidłowym funkcjonowaniu układu żylnego, który może prowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej. Warto zatem przeciwdziałać ich powstawaniu i hamować ewentualne zmiany na wczesnym etapie rozwoju. Co na żylaki może pomóc? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Spis treści:

  1. Regularne ćwiczenia na żylaki nóg
  2. Kompresjoterapia i produkty uciskowe
  3. Zioła i rośliny lecznicze
  4. Odpowiednia garderoba
  5. Regularny i świadomy odpoczynek
  6. Okłady na nogi – z kapusty, jabłek, octu lub oliwy z oliwek
  7. Odpowiednia i skuteczna maść na żylaki
  8. Dieta przeciw żylakom
  9. Regularne masaże i rozmasowywanie
  10.  Świadome zmienianie nawyków

Domowe sposoby na żylaki, które skutecznie pomogą

 

Duże rozmiary zmian i ból żylaków mogą świadczyć o zaawansowanym stadium choroby, co może oznaczać konieczność przeprowadzenia zabiegu lub operacji. Jest to jednak ostateczność, przed którą możemy się ustrzec. Istnieją bowiem naturalne sposoby na żylaki, których zastosowanie może przynieść naprawdę zaskakujące efekty. Natura i postępy w medycynie wyposażyły nas w szereg narzędzi, dzięki którym możemy uniknąć tego problemu lub złagodzić i zatrzymać zmiany, które już się pojawiły na naszych nogach. Domowe sposoby na żylaki i pajączki faktycznie działają i są polecane przez samych lekarzy. Wystarczy więc połączyć je ze zmianą naszych dotychczasowych nawyków związanych ze sposobem w jaki traktujemy nasze nogi i w rezultacie poprawimy ich kondycję.

1. Ćwiczenia na żylaki kończyn dolnych

Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na kondycję całego naszego organizmu. W dzisiejszych czasach ruszamy się jednak coraz mniej. Prowadzimy siedzący tryb życia i bardzo często z biurowego fotela, przesiadamy się wprost na kanapę, na której uwielbiamy się relaksować. Warto jednak nieco zmienić swój styl życia, wprowadzając do naszego codziennego planu jakąś formę ruchu. Dzięki temu ustabilizujemy ciśnienie krwi i usprawnimy pracę pompy mięśniowej. To natomiast pozwoli krwi swobodniej pokonywać drogę od nóg do serca, co może nas uchronić przed żylakami.

Bardzo ważne jest również to, aby wykonywać specjalne ćwiczenia na niewydolność żylną kończyn dolnych i uprawiać sporty, które usprawniają działanie układu żylnego. Wiele z nich można wykonywać w domu i w pracy, a do tego wcale nie są męczące. Takie sporty i mało wymagające ćwiczenia na żylaki nóg to między innymi:

  • pływanie (lub nawet chodzenie w basenie i unoszenie się na wodzie),
  • jazda na rowerze (nawet na krótkich dystansach),
  • częste spacery ( trwające przynajmniej 20-30 min),
  • unoszenie nóg w pozycji leżącej,
  • naprzemienne stawanie na palcach i piętach.

2. Terapia uciskowa: pończochy, podkolanówki itp.

Żylaki powstają na skutek zastojów żylnych, które są spowodowane wstecznym przepływem krwi w żyłach albo ich niedrożnością. Wówczas dochodzi do wzrostu ciśnienia w żyłach i w efekcie ulegają one rozszerzeniu, tworząc żylaki. Leczenie naturalne tych zmian może polegać między innymi na zastosowaniu kompresjoterapii, gdy pacjenci noszą na nogach wyroby uciskowe, takie jak podkolanówki uciskowe na żylaki lub bandaże elastyczne.

W jaki sposób działają takie pończochy przeciwżylakowe? Otóż uciskają one żyły powierzchniowe z zewnątrz, doprowadzając tym samym do ich opróżnienia z krwi. Dzięki temu, zapobiegamy dalszemu poszerzaniu się żylaka oraz powstawaniu zakrzepicy w świetle żyły. Poprawia się także krążenie krwi w kończynach dolnych oraz zmniejszają się takie dolegliwości jak obrzęki oraz uczucie ciężkości nóg.

Terapia uciskowa jest zarówno elementem profilaktyki przewlekłej niewydolności żylnej, jak i jej leczenia. O tym kiedy i jak długo powinniśmy stosować wyroby uciskowe decyduje lekarz. To on również dobiera dla pacjenta odpowiedni stopień ucisku, który zależy od zaawansowania choroby oraz nasilenia objawów. Warto też pamiętać, że pończochy uciskowe są wykonywane na miarę, po dokładnym zmierzeniu kończyny danego pacjenta. Do sklepu medycznego, w którym wykonywane są takie pomiary najlepiej pójść rano, gdy na nodze nie ma jeszcze obrzęków.

3. Zioła i ekstrakty roślinne

 

Bolące żylaki na nogach to nie tylko problem kosmetyczny, ale również medyczny, który może powodować duży dyskomfort. Naturalne metody na żylaki mogą nam jednak pomóc w uporaniu się z nim. A jak wiadomo zioła i ekstrakty roślinne mają mnóstwo cennych właściwości, które od wieków są wykorzystywane przez ludzi do leczenia. Jakie zatem są skuteczne zioła na żylaki? Warto wśród nich wymienić:

  • żywokost na żylaki – działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, regeneruje tkanki i niweluje obrzęki,
  • babka lancetowata – okłady i napary z tej rośliny pozwalają łagodzić obrzęki i uczucie ciężkości nóg,
  • kasztanowiec na żylaki (Aesculus hippocastanum) – ma właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, a także uszczelnia naczynia krwionośne.

4. Odpowiednie ubrania

To w jaki sposób się ubieramy również ma wpływ na nasze zdrowie, w tym na powstawanie żylaków. Kiedy zatem wybieramy w sklepie ciuchy oraz obuwie, zwracajmy uwagę nie tylko na to czy są one modne, ale także na to czy nie wpływają negatywnie na nasz układ żylny.

Wrogiem numer jeden są w tym przypadku wszelkiego typu obcisłe ubrania i bielizna, zwłaszcza spodnie oraz skarpety i pończochy z mocnymi ściągaczami. Noszenie ich przez dłuższy czas sprawia, że nasze naczynia krwionośne są zbyt mocno uciskane, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi z kończyn do serca. Niewłaściwe krążenie krwi w żyłach skutkuje natomiast zmianami w ich budowie, czego widocznym efektem są żylaki. Jeśli tylko to możliwe, zakładajmy więc luźne ubrania, które nie szkodą naszemu zdrowiu.

Niewłaściwie dobrane obuwie również może wpływać negatywnie na nasz układ żylny. Popularne szpilki nadmiernie obciążają żyły kończyn dolnych, co prowadzi do ich rozszerzania się. Ale nie tylko wysoki obcas może powodować powstawanie żylaków. Płaskie buty typu japonki również nie są zdrowe, ponieważ musimy je podtrzymywać palcami. Pozostałe buty, które są zupełnie płaskie sprawiają, że ciężar ciała nadmiernie obciąża stopę, utrudniając przepływ krwi w nogach. Nie warto również inwestować w obuwie ze sztywnymi podeszwami, przez które mięśnie stóp i łydek nie są w stanie normalnie się rozkurczać i obkurczać, co jest ważne dla właściwego krążenia krwi w żyłach.

5. Odpoczynek dla naszych nóg

Jeśli dokuczają nam żylaki nóg, leczenie domowe musi również opierać się na zapewnieniu naszym nogom właściwego odpoczynku. Dzięki temu będziemy w stanie złagodzić takie dolegliwości jak obrzęk czy uczucie ciężkości nóg, które pojawiają się zwłaszcza wieczorami.

Najprostszym i najprzyjemniejszym sposobem na pozbycie się takich objawów jest unoszenie nóg, tak by znalazły się ok. 10 cm wyżej niż nasza głowa. Dzięki temu, zapewniamy swobodny przepływ krwi i limfy ze stóp i łydek w stronę serca. Już pół godziny takiego odpoczynku poprawia ciśnienie krwi i widocznie zmniejsza obrzęki i uczucie zmęczenia nóg.

6. Okłady na żylaki – z kapusty, octu jabłkowego, czosnku

 

Ciepłe i zimne okłady na żylaki to bardzo popularne i jak się okazuje również skuteczne metody leczenia żylaków kończyn dolnych. Możemy je przygotować z produktów, które znajdują się w niemal każdym polskim domu.

I. Okłady z kapusty na żylaki

Kapusta zwiera flawonoidy, witaminę C oraz witaminę K. Składniki te pomagają wzmocnić ściany naczyń krwionośnych oraz zapobiegają krwotokom z żył. Aby wykonać okład należy lekko obtłuc trzy duże liście kapusty (tak by wypuściły soki) i nałożyć je na nogę. Następnie przykrywamy liście watą i całość lekko bandażujemy. Taki zabieg najlepiej jest wykonać na noc.

II. Ocet jabłkowy na żylaki

Ocet jabłkowy zawiera witaminy A, E, C i te z grupy B, a także składniki mineralne oraz kwasy: mlekowy, octowy i cytrynowy. Dzięki temu wzmacnia naczynia krwionośne, pobudza w nich krążenie krwi, a do tego obkurcza żyły, zmniejsza żylaki oraz redukuje ból i obrzęk. Ocet jabłkowy należy systematycznie wmasowywać w nogi.

III. Czosnek i oliwa z oliwek na żylaki

Czosnek wykazuje działanie antyoksydacyjne, pomaga oczyszczać nasz organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii i rozszerza naczynia krwionośne usprawniając przepływ krwi. Przeciśnięte przez praskę 12 ząbków czosnku należy połączyć ze 100 ml oliwy z oliwek oraz sokiem wyciśniętym z 1 cytryny, aby otrzymać mieszankę na żylaki. Należy masować nią zmienione chorobowo miejsce i pozostawić na nim na godzinę.

7. Odpowiednia maść na żylaki

 

Jak pozbyć się żylaków na nogach? Bardzo prosty i skuteczny domowy sposób na żylaki to stosowanie odpowiednio dobranych maści. Działają one w miejscu, które jest zmienione chorobowo i nie wpływają negatywnie chociażby na nasz układ pokarmowy (jak jest to w przypadku tabletek). Bardzo popularna jest na przykład maść na żylaki z heparyną, ale oczywiście produktów tego typu znajdziemy w aptekach całe mnóstwo. Czego zatem szukać w takich preparatach? Powinny one zawierać takie substancje jak:

  • rutozyd,
  • hesperydyna,
  • diosmina,
  • trokserutyna,
  • wyciąg z kasztanowca,
  • dobezylan wapnia.

Niezależnie od tego czy wybierzemy maść na żylaki z kasztanowca czy tę z diosminą, możemy ją stosować profilaktycznie, jeszcze zanim na nogach pojawią się zmiany. Maści tego typu czy równie popularny aloes na żylaki doskonale sprawdzają się także u osób, które już z nimi walczą. Pozwalają zmniejszyć objawy im towarzyszące, a do tego utrzymują żyły i skórę na nogach w dobrej kondycji.

8. Dieta przeciw żylakom

Nadwaga i otyłość to jeden z czynników, który może wpływać na rozwój przewlekłej niewydolności żylnej, objawiającej się żylakami. Duża waga ciała sprawia, że nasz organizm jest bardziej obciążony, prawidłowe krążenie jest utrudnione, naczynia krwionośne stają się słabsze, a szanse na wytworzenie się zastojów krwi w żyłach znacząco rosną. Dlatego prawidłowe odżywianie jest tak ważne przy żylakach.

Utrzymanie prawidłowej wagi to jednak nie wszystko, ponieważ odpowiednia dieta na żylaki dostarcza organizmowi wszystkich tych składników, które wzmacniają i uelastyczniają naczynia krwionośne. Poprawia to ich działanie i sprawia, że stają się one mniej podatne na nadmierne rozszerzanie się. W jakie składniki powinniśmy więc uzupełnić naszą dietę. Jest to m.in.:

  • potas (ziemniaki, fasola, warzywa liściaste, tuńczyk, łosoś),
  • błonnik (orzechy, pieczywo pełnoziarniste, nasiona, rośliny strączkowe),
  • witamina C (dzika róża, natka pietruszki, czerwona papryka),
  • witamina E (tłuste ryby, oleje roślinne, pestki dyni, orzechy laskowe),
  • wszystkie witaminy B (nabiał, ryby, chude mięso, orzechy),
  • nienasycone kwasy tłuszczowe (tłuste ryby morskie, awokado, żółtka jaj, olej lniany),

Bardzo ważnym składnikiem diety na żylaki są również flawonoidy. A co to takiego? Flawonoidy to antyoksydanty, które działają przeciwzapalnie, wzmacniają ściany żył i zapobiegają ich pękaniu. Produkty bogate w ten składnik to m.in.:

  • czosnek,
  • kakao,
  • cytrusy ,
  • owoce jagodowe,
  • warzywa (cebula, szpinak, brokuły).

Tworząc zdrowy jadłospis musimy też pamiętać o tym, aby wyeliminować z niego lub przynajmniej ograniczyć te składniki i produkty, które szkodzą naszym żyłom. Chodzi chociażby o:

  • sól – powoduje zatrzymanie wody w organizmie, wzrost ciśnienia i przyczynia się do obrzęków,
  • tłuszcze trans – spowalniają przepływ krwi i prowadzą do zapalenia żył (słone przekąski, produkty instant, słodycze sklepowe, margaryny twarde, smażone potrawy),
  • alkohol,
  • produkty wędzone,
  • produkty wysokoprzetworzone.

9. Masaż na żylaki, który wykonamy samodzielnie

Dużo mówi się o tym, aby unikać długotrwałego stania i siedzenia, ale domowe sposoby na żylaki nóg to również masaże. Pozwalają one utrzymać właściwy przepływ krwi w żyłach, zmniejszają obrzęki oraz niwelują uczucie ciężkości kończyn dolnych. Nogi masujemy zawsze od dołu do góry nóg. Do takiego zabiegu możemy wykorzystać olejek do masażu albo też stosowaną przez nas maść na żylaki. Unikajmy jednak silnych masaży i nigdy nie uciskajmy miejsc, w których znajdują się już żylaki, gdyż możemy je w ten sposób uszkodzić.

10. Poprawa codziennych nawyków i przede wszystkim zmiana pozycji

 

Na rozwój chorób układu żylnego mają bardzo duży wpływ nasze codzienne nawyki. Zbyt długie siedzenie lub stanie, skrzyżowane nogi czy brak ruchu to nasze największe grzechy sprzyjające rozwojowi żylaków. Warto zatem włożyć nieco wysiłku w to, aby zmienić nasze przyzwyczajenia i tym samym uniknąć żylaków lub zahamować już istniejące zmiany.

Niezwykle istotna jest przede wszystkim zmiana pozycji, z czym mamy problem zwłaszcza w trakcie pracy. Jeśli całymi godzinami siedzimy za biurkiem, regularne wstawanie i krótki spacer to podstawa. A osoby, których praca wymaga od nich długiego stania, powinny raz na jakiś czas usiąść albo jeszcze lepiej położyć się na chwilę z uniesionymi nogami. Zadbajmy też o systematyczną aktywność fizyczną w naszym życiu. Już zwykły półgodzinny spacer, wizyta na basenie i przejażdżka rowerem mogą poprawić kondycję naszych żył.

Literatura
  1. Wolff, Otto; Home Remedies: Herbal and Homeopathic Treatments for Use at Homel; SteinerBooks, 2000.
  2. MacKay, Douglas.; Hemorrhoids and varicose veins: a review of treatment options.; Alternative medicine review 6.2 (2001): 126-126.
  3. Bettermann, Eddy.; Varicose Veins: The 10 Best Natural Remedies to Try.
  4. Rose, J. O. H. A. N. N. E., and S. C. O. T. T. Treadway.; Herbal support for a healthy cardiovascular system.; Clin Nutr Ins 6 (1999): 1-6.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eighteen + = twenty eight